החזרי מס לשכירים

אם תחפשו את כותרת הפוסט הזה בגוגל, תמצאו לא מעט אתרים העוסקים בנושא. שכירים רבים לא מודעים לכך שגם הם יכולים לקבל החזרים ממס הכנסה על סוגים שונים של הוצאות. יש לא מעט יועצי מס שישמחו לעזור לכם למלא את הטפסים הדרושים לכך תמורת תשלום נאות, אך האמת היא שלא צריך תואר בחשבונאות כדי להתמודד עם זה. ניתן להוריד את טופס הבקשה וטפסים נלווים מאתר רשות המיסים, וגם חוברת הסברים מפורטת למדי כקובץ PDF. רוב השכירים יכולים להגיש טופס מקוצר (טופס 135), אך מצאתי שעד שנת 2008 טופס זה היה חסר את אחד השדות הדרושים לדיווח על רווחי הון מסויימים, ולכן עבור שנים אלה מילאתי את הטופס המלא, המשמש גם עצמאים (טופס 1301). בכל מקרה, המועד האחרון להגשת בקשה להחזר על שנת 2007 הוא סוף השנה הנוכחית, כך שזה יהיה רלוונטי רק עבור שנת 2008.

לאחרונה הגשתי בקשה להחזר מס על חמש השנים האחרונות. זאת היתה משימה מייגעת למדי (בכל זאת, חמש שנים), אז חשבתי לחלוק את נסיוני עם קוראי הבלוג.

דיסקליימר: אני לא יועץ מס, וכל האמור להלן משקף את נסיוני האישי בלבד.

שכירים יכולים לקבל החזרים על מגוון הוצאות. הנה הסעיפים עליהם אני ביקשתי החזרים:

  • מס הכנסה: הדבר החשוב שצריך להבין בסעיף הזה הוא שמס ההכנסה מחושב לפי משכורת שנתית. כאשר מורידים לכם מס הכנסה מהמשכורת, מניחים הנחה סמויה שהמשכורת שלכם קבועה לאורך כל השנה. אם זה לא המצב, אפשר לבקש חישוב מחדש של המשכורת השנתית, והמס יחושב לפי המשכורת הממוצעת. כך שאם למשל חצי שנה הרווחתם 10,000₪ בחודש, וחצי שנה הייתם מובטלים, לא עלינו, המשכורת הממוצעת שלכם היתה 5,000₪, עליה משלמים אחוז מס נמוך יותר. ההפרש מגיע לכם כהחזר. אגב, גם על דמי אבטלה משלמים מס, עליו יש לדווח בטופס הבקשה. הדבר יכול להיות דומה גם אם היה שינוי במשכורת שלכם לאורך השנה, שגרם לכך שמדרגת המס של המשכורת הממוצעת שלכם נמוכה ממדרגת המס של המשכורת הגבוהה יותר שקיבלתם. יש לצרף טפסי 106 מקוריים מן המעסיק, ואישור על תשלום מס הכנסה מביטוח לאומי על דמי אבטלה, במקרה הצורך.
  • תרומות: אם אתם מרבים לתרום, מגיע לכם זיכוי של 35% על התרומות שתרמתם. כדי להיות זכאים לזיכוי הזה, צריך לתרום סכום שנתי כולל של כ-300₪ לפחות. הסכום המדויק משתנה משנה לשנה, וצריך לבדוק בחוברת "דע את זכויותיך" לאותה שנה (המקושרת למעלה) את הסכום לכל שנה. יש לצרף את הקבלות על כל התרומות, כאשר הקבלות צריכות לציין את שנת התרומה לפחות.
  • רווחי הון: אם הרווחתם ממכירת ניירות ערך, או קיבלתם ריבית על פיקדון, הבנק ניכה לכם מס הכנסה בשיעור 15% או 20% במקור, או אולי יותר, בהתאם לגודל הרווח. אך ניתן לקזז מן הרווח הפסדי הון, אם היו לכם, או הוצאות הקשורות לפעילות בניירות ערך, כמו עמלות שגובה הבנק. יש לבקש מן הבנק אישור על רווחי הון (טופס 867), ולהעתיק ממנו את הנתונים אל טופס הבקשה להחזר מס. צריך לצרף גם נספח (טופס 1322) עם פירוט חישוב הקיזוז. המס יחושב על הרווח הנקי בלבד.
  • לימודים אקדמיים: מסיימי לימודים אקדמיים בשנים 2005 ו-2006 (כמוני) זכאים ניתן לקבל חצי נקודת זיכוי, ומי שסיים בשנת 2007 ומעלה זכאי לנקודת זיכוי אחת, במשך שנות עבודה כמספר שנות הלימודים, עד שלוש שנים. כך שאם סיימת תואר בן שלוש שנים בשנת 2007, תהיה זכאי לנקודת זיכוי בשנים 2008 – 2010. שווי נקודת זיכוי הוא כ-200₪ בחודש. הדבר נכון גם למסיימי לימודי מקצוע הזכאים לתעודת מקצוע ממשרד ממשלתי. גם תארים מתקדמים זכאים להחזר, אך הכללים מעט שונים. ראו את חוברת ההסברים לפירוט מדויק. גם כאן, יש לצרף אישור לימודים מהמוסד האקדמי וטופס 119.
  • ביטוחים: אם שילמת על חשבונך פרמיה לביטוח אובדן כושר עבודה, או ביטוח חיים, אפשר לקבל חלק ממנה כהחזר מס, בשיעור שעוד לא ברור לי. יש לצרף את האישורים שקיבלת עם הדו"ח השנתי שנשלח לך מחברת הביטוח.

בנוסף לסעיפים אלה, ניתן לקבל זיכוי על הוצאות אחזקת בן משפחה במוסד (וידיד שלי אמר לי שהוא קיבל גם על שכר לימוד לחינוך מיוחד של בנו, כנראה לפי סעיף זה), ועל הוצאות הנצחת קורבן טרור או מלחמה. אני לא התעסקתי עם הסעיפים האלה.

בסך הכל, ההחזרים השונים יכולים להצטבר לכדי אלפי שקלים, כך שלדעתי המאמץ כדאי. כאשר אקבל תשובה על הטפסים שהגשתי, אעדכן כאן.

עדכון: קיבלתי לאחרונה את ההחזרים שביקשתי. חוץ מפירוט ההחזרים על טופס שלא הצלחתי להבין  ממנו כלום, ההחזרים נעו בין כמה מאות שקלים בשנים בהן עבדתי, וקיבלתי החזרים על תרומות ורווחי הון, לבין אלפי שקלים על שנים בהן עבדתי רק חלק מן השנה. כך שזה בהחלט יכול להיות משתלם.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה general.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WP-SpamFree by Pole Position Marketing