המלחמה שלא היתה

אז כמו עוד הרבה חיילי מילואים, גם אותי גייסו ביום שישי לפני כמה שבועות. זאת הפעם השלישית שאני מגוייס בצו 8 מאז השתחררתי מהסדיר ב-1996. הפעמים הקודמות היו בחומת מגן ב-2003 ובעופרת יצוקה ב-2009.

הסעות לגיוס

כאשר המבצע התחיל, היה לי ברור שיש סיכוי טוב שיגייסו את הגדוד שלנו. גדוד הצנחנים בו אני משרת כטכנאי קשר הוא חלק מחוד החנית של פיקוד הדרום, ולא יבצעו מבצע אוגדתי בעזה בלעדינו. ביום חמישי בערב כבר קיבלתי מסרון מהמפקד שלי להתכונן לגיוס, ובשש וחצי בבוקר למחרת הטלפון כבר צלצל ומערכת הגיוס האוטומטית הורתה לי להתייצב בנקודת הגיוס באחד המוסדות החינוכיים בסביבה תוך שעה וחצי.

בהיותי חייל ממושמע, ב-0800 התייצבתי בנקודה. שאר הצבא, לעומת זאת, היה פחות ממושמע. בשמונה וחצי, כשראיתי שאין עוד אף אחד, נכנסתי לתוך המוסד החינוכי. לאף אחד מאנשי הצוות לא היה מושג מה קורה, אך לבסוף מצאתי שני חיילי מילואים של מערך הגיוס, על אזרחי כמובן, שגם להם לא היה מושג מה קורה. הנהלת המוסד דאגה לנו למשרד, ומשם הם התחילו להתארגן.

החייל השני הגיע בערך בתשע. עד 11 כבר התקבצו כמה חיילים במקום, והגיע אוטובוס לאסוף אותנו לנקודת ריכוז אזורית. שם המתנו עוד כשעתיים, ואז סוף סוף יצאנו לבסיס, אליו הגענו לקראת ערב.

לוגיסטיקה

לא מעט דובר בתקשורת על בעיות הלוגיסטיקה שליוו את הגיוס. נכון שקשה לגייס עשרות אלפי חיילים ביום אחד, אך צה"ל צריך להיות מסוגל לעשות את זה. במבצע הזה גויסה רק אוגדה אחת, מה יקרה אם יצטרכו לגייס שלוש אוגדות? את כל הצבא? אז נכון שאוכל לא היה חסר, אבל לא היו אוהלי מגורים במהלך כל תקופת הגיוס, ומיטות שדה קיבלנו רק בלילה השלישי. אלה דברים שלדעתי הגיוני שיהיו בזמינות מיידית לגיוס חירום כזה.

ציוד אישי בדר"כ לא היה חסר, וכל חייל קיבל את ציוד הלחימה הדרוש לו, למעט אולי כמה התאמות פה ושם.

אז בשביל מה התגייסנו בכלל?

צבא המילואים הוא משאב יקר, שיש לנצל במשורה. זה לא מובן מאליו שאזרח ילבש מדים, ייפרד ממשפחתו, ויצא לסכן את חייו. לכן, יש להשתמש במשאב הזה רק אם בטוחים שצריך אותו. לדעתי גיוס 60,000 חיילים רק כדי לעשות שריר מול חמאס הוא שימוש לא ראוי, שעלול לפגוע במוטיבציה ובנכונות של האזרחים האלה להתגייס בפעם הבאה.

בפעם הבאה, גם אלו שאומרים שלא יבואו, יבואו.

ועם זאת, כמו בפעמים קודמות, גם הפעם באו 110% מהחיילים, וזה כולל מתנדבים שהיו יכולים להישאר בבית אבל באו בכל זאת. קריאת הסרק הנוכחית לא תגרום לאף אחד להישאר בבית בגיוס הבא, אך אם זה יהפוך לנוהג קבוע, לא אתפלא אם שיעורי הגיוס בעתיד יהיו נמוכים יותר.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה מילואים.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WP-SpamFree by Pole Position Marketing