גלעד שליט הוא פיון

רבות נאמר כבר על מה שצריך לעשות, או היה צריך להיעשות, כדי להשיב את גלעד שליט לישראל. אני מציע נקודת מבט אחרת.

לגלעד שליט אין אישה או ילדים. המדינה עוד לא השקיעה בו השכלה גבוהה. הוא חייל בצה"ל, ואפילו חייל לוחם, שמוות במהלך מילוי תפקידו הוא אופציה לא בלתי אפשרית. אני מניח שלשב"כ יש ידע לא רע על מיקומו המדוייק, בהתחשב בפריסת המודיעין שהסתברה כאשר חוסל השייך אחמד יאסין, ומייד לאחר מכן חוסל יורשו ד"ר עבד אל עזיז אל רנטיסי. לכן לדעתי, בהינתן המודיעין, יש לבצע פעולת חילוץ צבאית להחזרת גלעד שליט לישראל. והיה וכמו במקרה נחשון וקסמן, הוא יהרג במהלך הפעולה, נעשה לו הלווייה צבאית יפה.

לא ייתכן שמדינה שלמה תוחזק כבת ערובה לשחרור של חייל אחד שאינו חשוב למערכת ככלל. החזרת מאות מחבלים תמורתו רק תסכן את בטחונם של האזרחים, ותהווה מחיר בלתי מתקבל על הדעת. שחרור מחבלים יסכן את חייהם של אזרחים במידה רבה רבה יותר מהסיכון שנשקף לחייו של חייל אחד בודד.

כמובן שבפעולה כזאת יש סכנה לחייהם של החיילים המחלצים, אך חשבונאות של חיים אינה רלוונטית כאן. כל פעולה צבאית כרוכה בסיכון חיי אדם, אך בכל מלחמה חיילים נשלחים לבצע משימות שידוע שהסיכון בהן רב, אך אם לא תבוצענה הסיכון יהיה רב יותר. כמו במקרה זה – כאשר אי ביצוע הפעולה ידרוש שחרור מחבלים שיהיה מסוכן עוד יותר.

יתרון נוסף שיצמח מפעולה כזאת הוא להבהיר לחמאס ולגורמים אחרים באיזור, שחטיפת חיילים או אזרחים תוביל לדבר אחד בלבד – לערבים מתים. כלומר, פעולה מן הסוג הזה אינה משתלמת, היא לא תביא לשחרור מחבלים כי לא יתנהל משא ומתן ל"החלפת שבויים", ותגרום רק לפעולות צבאיות כנגד החוטפים. אמנם אירגוני הטרור הערבים מעולם לא הצטיינו בהסקת מסקנות הגיונית, אך יש לשער שאת הלקח הזה הם ילמדו, ויחדלו מן השימוש בחטיפות.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה טרור.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WP-SpamFree by Pole Position Marketing