הפיצ'רים הנעלמים של פיירפוקס

אני משתמש בפיירפוקס ואבותיו בערך מאז 1997, ובאופן כללי די מרוצה. בכל אופן, עד לאחרונה הייתי די מרוצה. משום שבגרסאות האחרונות, במקום להוסיף תכונות חדשות, פיירפוקס הולך ומאבד תכונות בסיסיות של שימושיות, רק בגלל שמעצבי ממשק מינימליסטיים התחילו להסירן מגוגל כרום, וכל השאר הולכים בעקבותיהם כאילו עשרה קבין של עיצוב ממשק ירדו על העולם, ותשעה נחתו בגוגלפלקס. אני מוצא את עצמי משתמש בהרחבות רק כדי להחזיר לעצמי פונקציונליות שהיתה לי בעבר ונעלמה:

Site navigation bar: תקן HTML מאפשר לאתרים לפרסם קישורי ניווט נסתרים בדפי האתר, המקשרים לדף הקודם, הבא, הראשון והאחרון, וכן לדפי אינדקס, עזרה, וכד'. זה שימושי במיוחד בבלוגים, בהם לדפי פוסטים באמת יש סדר כרונולוגי. Mozilla Suite, ז"ל, הכילה ממשק משתמש שחשף את הקישורים האלה כסרגל ניווט קטן מתחת לסרגלי הכלים האחרים של הדפדפן. כשהתחלתי להשתמש בפיירפוקס, שמתי לב שהפונקציונליות הזאת נעלמה, ולכן אחת ההרחבות הראשונות שהתקנתי הייתה ההרחבה הזאת, שהחזירה את התכונה הזאת.

Back/forward dropmarker: מכירים את החץ הקטן שליד כפתור האחורה/קדימה, שמאפשר לדלג כמה דפים לאחור? תגידו לו יפה שלום, כי מעכשיו כדי לפתוח את הרשימה של הדפים בהם ביקרתם, תצטרכו ללחוץ לחיצה ארוכה על כפתור האחורה/קדימה, או לחיצה וגרירה למטה. או להתקין את ההרחבה הזאת, שמחזירה את החץ למקומו הטבעי.

כפתור עצור/טען מחדש: מישהו החליט שאפשר או לעצור את הטעינה, או לטעון מחדש. לא יכול להיות שאני רוצה לטעון מחדש באמצע טעינה מחדש, כי הטעינה נתקעה, למשל. אז שני הכפתורים שולבו לאחד, שמבצע רק את אחת הפונקציות בכל פעם. כדי להפריד אותם מחדש, אין צורך להתקין הרחבה, אלא רק לסדר מחדש את הכפתורים בסרגל הכלים, על ידי לחיצה ימנית עליו ובחירה בהתאמה אישית. מכאן, יש לגרור קו מפריד אל בין שני הכפתורים, המוצגים בנפרד במצב זה.

קידומת פרוטוקול התקשורת: בברירת מחדל, פיירפוקס אינו מציג יותר את פרוטוקול התקשורת לפני הכתובת (http או https). נכון שכאשר נכנסים לאתר בפרוטוקול https מקבלים אינדיקציה הרבה יותר ברורה, ובכל זאת, קשישא כמוני שמשוטט באינטרנט כבר 15 שנה בערך, עדיין רוצה לראות באיזה פרוטוקול הוא משתמש לפני שהוא מכניס כרטיסי אשראי באתרים. ואולי זה סתם נראה לי לא טבעי בלי הקידומת. כדי להחזיר את קידומת הפרוטוקול לשורת הכתובת, יש להיכנס ל-about:config, לחפש את ההגדרה browser.urlbar.trimURLs, ולשנות את ערכה ל-false. אם המשפט האחרון נשמע לכם כמו סינית, עדיף שלא תנסו.

ואם כבר מדברים על פרוטוקולים, שמתי לב שהתמיכה בפרוטוקול gopher הוסרה סוף סוף מפיירפוקס. קצת חבל לי, למרות שבאמת כבר כמעט אין שרתי גופר בסביבה. למעוניינים, ניתן להחזיר אותו עם ההרחבה OverbiteFF (לא ניסיתי בעצמי), שמוסיפה גם תמיכה בעוד כמה פרוטוקולים עתיקים, כמו Whois ו-finger.

סרגל התפריטים ב-Windows 7: ככלל, לא היה מפריע לי להשתמש בכפתור הפיירפוקס החדש במקום סרגל התפריטים הקלאסי, המוצג ב-Windows 7, אלמלא פיירפוקס היה מפסיק להציג את כותרת הדף בראש החלון כאשר סרגל הכלים לא מוצג. לעתים קרובות אני רוצה לדעת מה כותרת החלון, ומה לעשות, שהיא פשוט לא נכנסת בכותרת הלשונית, במיוחד אם הלשונית קטנה כי יש כמה לשוניות פתוחות. לכן אני מוצא את עצמי מחזיר את סרגל הכלים הישן, רק כדי לראות את הכותרת של הדף.

אם גם לכם נעלמו תכונות שאתם רוצים להחזיר, טקבקו.

עדכון

מצאתי פתרון לבעיית סרגל התפריטים, או יותר נכון לבעיית כותרת החלון. ההרחבה Titlebar Text מחזירה את כותרת הדף לכותרת החלון, ומאפשרת להשתמש בתפריט הפיירפוקס הקומפקטי.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה general, מחשבים.‏ קישור ישיר לפוסט.

6 תגובות על הפיצ'רים הנעלמים של פיירפוקס

 1. מאת תומר‏:

  Site Navigation Toolbar – רעיון יפה, אבל לא היה שימושי במיוחד מעולם. מעטים הם האתרים שאכן תמכו בתכונה הזו, ומרבית האתרים העדיפו להציג ממשק יפה באתר עצמו ולא להסתמך על כפתורי ניווט חיצוניים.

  back/forward dropmaker – במקום לחיצה ארוכה או לחיצה ומשיכה, אפשר פשוט ללחוץ על הכפתור הימני. באמת צריך שם משולש קטן?

  כפתור עצירה/טעינה מחדש – ניתן להפריד אותם דרך ההתאמה האישית. אם אתה איש מקלדת כמוני, בוודאי תשמח להיזכר שהכפתורים Escape ו־F5 עדיין קיימים ומתפקדים כפי שהם היו מאז ומתמיד. כרגע, למשל, אין לך שום דרך לעצור Animated GIFs מבלי לטעון את הדף מחדש בסרגל הכלים, אבל בלחיצה על Escape אחרי שהדף סיים להיטען תוכל בקלות לעשות זאת.

 2. מאת צחי‏:

  נכון שאתרים מעטים תומכים בסרגל הניווט, אבל יש מערכות, כמו וורדפרס, שתומכות בו ומפעילות אלפי אתרים, כך שהם מקבלים את התמיכה אוטומטית. בכל מקרה, אפשר להשאיר את זה מכובה בברירת מחדל.
  הכפתור הימני פותח תפריט מחוץ לחלון הדפדפן, אלא אם אתה עובד במסך מלא – קצת בזבוז במסך רחב לדעתי. וזה גם פחות אינטואיטיבי – עובדה שלא ידעתי על זה עד עכשיו.
  לא תמיד הכי נוח להשתמש במקלדת. בניגוד לעבודה במשרד, כאשר אני גולש לעתים קרובות (כמו עכשיו) התאורה אפלולית והיד כבר על העכבר, ויותר נוח לשלוח את הסמן מאשר לחפש מקשים במקלדת.

 3. מאת אקטואליה‏:

  אני לא מבין את הטרנד המינימלסטי. אם אני רוצה מינימליסטי אגלוש מהנייד. תחזירו לדפדפנים את הפונקציות

 4. מאת תומר‏:

  בדקת שיש באגים פתוחים על התכונות החסרות לדעתך?

 5. מאת צחי‏:

  לא בדקתי, אבל אני די בטוח שתכונות שהוסרו לא יושבו. כאשר יש הלך רוח מסוים בארגון, שאומר שצריך לקצץ, לא נראה לי שיסכימו דווקא להחזיר תכונות ישנות שהוסרו.

 6. מאת צחי‏:

  עוד סיבה לראות את הפרוטוקול בכתובת: כדי להעתיק למקומות אחרים, כמו דוא"ל או פייסבוק או מה שלא יהיה. ברוב המקומות כתובת, שמתחילה ב-http, תהפוך לקישור חי באופן אוטומטי, בעוד שבלי http לא תמיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WP-SpamFree by Pole Position Marketing