פוסט בחירות

בשנים הקודמות כתבתי פוסטים די מפורטים לקראת הבחירות המקדימות במפלגת העבודה. הפעם, אסקור קצת את מתקפות התעמולה של הרגע האחרון של המתמודדים השונים.

לקרוא בין השורות

עמרם מצנע שלח את העלון הזה בשבוע האחרון. מעניין לקרוא לא רק מה שהוא כתב, אלא גם בין השורות. הערות למטה לפי המספרים.

mitzna

1. רקורד העשיה: מצנע טוען פה שהוא היחיד שיש לו נסיון מעשי בשטח, ולא רק בדיבורים או בחקיקה. ראשית, גם לחקיקה יש חשיבות, ובסופו של דבר המדינה מתנהלת גם לפי חוקיה. כאשר יש חוקים סוציאליים, גם המדינה תהיה יותר סוציאלית. שנית, הוא לא היחיד עם נסיון בשטח. גם לעמיר פרץ יש הרבה מאוד נסיון כיו"ר הסתדרות וראש העיר שדרות, וגם בוז'י הרצוג צבר לא מעט נסיון כשר רווחה.

2. באידאולוגיה: רמז דק, אולי, לראיון המפתיע של שלי יחימוביץ' לגידי וייץ, בו הביעה הזדהות רבה מהמצופה עם ההתנחלויות והמונופולים במשק.

3. רוחב תפיסת העולם שלהם: שוב, התייחסות לשלי יחימוביץ', שגם מצנע וגם הרצוג תקפו אותה על כך שאינה מציגה שום חזון מדיני, ומתמקדת בתחום הכלכלי-חברתי בלבד.

4. חלק מהנבחרת: הטענה של מצנע והרצוג, היא שבחירה בפרץ או ביחימוביץ' תפלג את המפלגה.

5. להנהגת המדינה: מצנע הוא היחיד המגדיר את עצמו כמועמד ליו"ר המפלגה ולמועמדות לראשות הממשלה. כל השאר אומרים, בפה מלא או ברמיזה, שאין כל סיכוי שהעבודה תנצח בבחירות הבאות. הם כניראה צודקים, אבל כשנקודת המוצא נמוכה, גם לא נגיע רחוק בבחירות הכלליות. אם מכוונים גבוה, מגיעים רחוק. כך שלדעתי הגישה הזו נכונה יותר, גם אם היא נראית מנותקת מהמציאות. אין לשכוח, שהליכוד הגיע לאן שהוא היום אחרי שבבחירות הקודמות הוא הגיע ל-12 מנדטים בלבד.

6. 30 שנות שירות בצה"ל: נדמה לי שגם הרצוג וגם פרץ היו רס"נים בצבא. מצנע טוען פה שהוא היחיד עם נסיון גם בתחום הבטחוני.

7. לא הלכתי לסקטור הפרטי: כמו ברק למשל.

8. הכפיה הדתית: הוא היחיד שמזכיר את נושא יחסי דתיים וחילוניים במדינה, נושא ששאר המתמודדים מתחמקים ממנו. הייתי בחוג בית עם בוז'י הרצוג, וכאשר הוא נשאל על תחבורה ציבורית בשבת, הוא אמר משהו על הצביון היהודי של המדינה. אפשר להבין את זה ממישהו שהוא נכד של הרב הראשי לישראל בעבר, אבל מדינה בלי תחבורה ציבורית בשבת, לא יכולה לצפות מתושביה שלא יסעו בפרייבטים באמצע השבוע.

9. מועמדה לראשות הממשלה: כאמור, צריך לכוון גבוה.

10. דיור בר השגה: מונח שצץ בהפגנות הצדק החברתי של יולי אוגוסט האחרונים, וכולם אימצו אל ליבם.

11. חופש דת וחופש מדת: שוב, הוא היחיד המתייחס לנושא זה.

12. רבין פקד אותי: אחח, הנוסטלגיה… תמיד טוב לקשור עצמך למנהיג האחרון שכולם אהבו.

13. בכניסה לכל ממשלת ימין: כמו הרצוג למשל.

מסרונים

ביום חמישי האחרון קיבלתי מסרון ממספר שהיה דווקא עם קידומת 077 (של הוט), בזו הלשון:

הגיע הזמן לאחד כוחות. אני מסיר את מועמדותי ותומך בהרצוג! אראל מרגלית

כמו שאמר אמנון אברמוביץ – הידד, להרצוג יש עוד קול. אראל מרגלית לא בדיוק מוביל קבוצה גדולה במיוחד של תומכים, אם להתבטא בעדינות.

כעבור פחות מיממה, קיבלתי מסרון נוסף מאותו מספר עצמו:

ביחד כולנו לניצחון ביום ב'. שבת שלום, בוז'י הרצוג.

מעניין, אם שניהם שולחים מאותו מספר, מה בדיוק עומק שיתוף הפעולה ביניהם.

המשמיצים האנונימיים

עוד תופעה חדשה בבחירות הנוכחיות היא שליחת הודעות דואל, בתחילה אנונימיות לגמרי, ולאחר מכן חתומות על ידי אנשים אנונימיים באותה מידה (פשוט מעולם לא שמעתי את שמם), בגנותה של שלי יחימוביץ'. ההודעות התייחסו בעיקרן לראיון שלה בהארץ שהזכרתי קודם. כפי שאפשר לראות, ההודעות עוצבו ביד מקצועית, וקשה לי להאמין שנשלחו על ידי אזרחים מודאגים תמימים. מה שיותר מטריד, הוא כיצד השיגו את כתובת הדואל שלי. בסופו של דבר מדובר פה בדיוור ממוקד לחברי המפלגה, ולא בספאם אקראי. נראה לי סביר שמי ששלח אותם לפחות מקושר לאחד היריבים, ומשם השיג את הכתובות.

ספאם נגד שלי יחימוביץ'

אני ספאם פוליטי

המועמד הנעלם

יחימוביץ' והרצוג היו מאוד פעילים באינטרנט, וקיבלתי מהם דוא"ל באופן קבוע, ממצנע קצת פחות. מפרץ קיבלתי מסרון אחד או שניים והודעה מוקלטת בטלפון. במלים אחרות, מבחינתי, פרץ בכלל לא היה קיים בקמפיין. רק במקרה ראיתי פעם בשכונה שלטים המכוונים אל חוג בית שלו, אך המטה שלו לא טרח להודיע לי על כך בדוא"ל, ולכן לא ראיתי אותם בזמן.

אז במי בחרתי  בסוף? אני  בחרתי  במצנע. בסופו של דבר, למרות שההבדלים בין המועמדים השונים אינם גדולים לדעתי, מצנע עונה לדעתי על מה שאני מחפש ביו"ר המפלגה, ועל מה שמטריד אותי במדינה הזאת, בתחומים השונים.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה general, politics, בחירות.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WP-SpamFree by Pole Position Marketing