הסמארטפון כמחשב זעיר, הלכה ומעשה

בין שאר עיסוקי, אני נמנה עם האחוז הלא גדול באוכלוסיה שפעם או פעמיים בשנה לובש בגדים ירוקים ויוצא לפעילות שנקראת "שירות מילואים". המאפיין העיקרי של שירות מילואים, הוא שהוא מתבצע רחוק מהבית, ולמעשה רחוק מכל בית שהוא. לעתים זה בשטחי האש האינסופיים של צאלים, ולפעמים בחור נידח בשטחים או באזור ספַר אחר. בשנים עברו, משמעות הדבר מבחינת חיבור האינטרנט שלי הייתה שהייתי מוגבל לקריאת דוא"ל בעזרת שירות Orange Obox המוגבל, על מסך בגודל אינטש אחד בערך, על הטלפון דור 3 אבל טיפש שלי.

לאחרונה נקראתי שוב למילואים, ולמעשה בימים אלו אני נמצא בהפסקה קלה באמצע השירות. הפעם, אמרתי לעצמי, לא עוד. הפעם אני מצויד במתקן תקשורת רב ערוצי, חזק יותר מכמה מחשבים אישיים שהיו לי פעם, ואין סיבה להתנתק מהאינטרנט רק בגלל שאני באמצע השומקום. כדי לבחון את הטענה, הצטיידתי מבעוד מועד בכמה תוכנות:

  • כדי להתחבר לתוכנות מסרים מידיים, בחרתי  ב-Meebo. זאת תוכנה שתומכת במספר רב של רשתות, כולל MSN,‏ Yahoo!,‏ Gtalk/Jabber,‏ ICQ, ועוד. היא בעלת ממשק נוח למדי, וגם לא דורשת לפתוח חשבון אצל המפעילה של התוכנה עצמה, כמו כמה תוכנות דומות אחרות. מכיוון שיש לי כבר יותר חשבונות ממה שהייתי רוצה (אני מקפיד לבחור שם וסיסמה שונים בכל שירות בו אני רשום), הדבר האחרון שאני צריך זה עוד חשבון בחברה שלא מעניינת אותי.
  • מכיוון ש-Meebo לא תומכת ב-IRC, בחרתי ב-AndChat כדי להתחבר לערוץ ה-IRC של מוזילה-ישראל. זו תוכנה עם מראה רטרו אותנטי, שרק מי שהתחבר לרשתות IRC בשלהי המאה הקודמת ידע להעריך, ועם זאת נוחה לשימוש ויעילה למדי.
  • אמנם אנדרואיד מגיעה עם תוכנת דוא"ל לא רעה, אבל בכל זאת רציתי לבדוק אם יש משהו יותר טוב. קיבלתי  רושם ש-K9-Mail היא תוכנה פופולרית למדי, ומכילה תמיכה בתכונות כמו תיקיות מרובות ותמיכה טובה יותר בעברית.
  • לבסוף, הצטיידתי כמובן בגרסה הניידת של פיירפוקס.

לשם ההגינות אומר שאת כל התוכנות האלה התקנתי כבר די מזמן, וחשבתי שאני די  בטוח שהן עובדות. ליתר ביטחון, לפני שיצאתי שלחתי לעצמי הודעת דוא"ל לבדיקה מהטלפון, וקיבלתי אותה בהצלחה במחשב.

בבוקר היום הראשון, קמתי כאשר הסוללה טעונה ברמה של 97%, לאחר שהטענתי אותה בערב הקודם. בדר"כ זה מספיק לי לכיומיים עבודה, אם אני לא מדבר הרבה או משתמש במכשיר לקריאה או שימוש אחר. הפעלתי את חיבור הנתונים הסלולרי, את Meebo ואת AndChat, ויצאתי לדרכי. כעבור שעה קלה, גם השמש עלתה מעל האופק, והחיים נראו נפלא.

בשעות הערב המוקדמות, בסביבות שעה חמש, הסוללה כבר הייתה ברמה של 22%, והטלפון זעק למטען. למזלי הייתי  קרוב לשקע חשמל בצריף המגורים, ויכולתי לטעון אותו, טעינה ארוכה מן הרגיל – גם בגלל הרמה ההתחלתית הנמוכה, וגם בגלל שצריכת הזרם כנראה הייתה גבוהה יחסית.

ערוץ ה-IRC שלנו במוזילה-ישראל לא מאוד פעיל, וביום ממוצע מצטברים בו כמה קילובייטים של טקסט. זה לא מכביד על הלקוח שיש לי במחשב השולחני, בעיקר כי הוא שומר רק כמות מוגבלת אחורה על החלון באופן פעיל, ואת כל השאר מארכב בקובץ יומן. ל-AndChat אין את היכולת הזאת, ואחרי כמה שעות פעילות, גם סמאטרפון עם חצי ג'יגה זיכרון ריצה מתחיל לגמגם כשצריך להציג כמה מסכים מלאים בטקסט. הפתרון הוא לסגור את הערוץ ולפתוח אותו מחדש מדי כמה שעות, אחרת התוכנה פשוט מגיבה לאט עד בכלל לא.

Meebo דווקא פעל די טוב, למרות שמדי פעם פתחתי אותו כדי לראות מה נשמע, והופתעתי לגלות שהוא מנותק מהרשתות. ניתוקים הם בהחלט דבר אפשרי, בעיקר כאשר מחוברים על רשת סלולרית באיזור כיסוי מוגבל (בחלק מהמקומות היה כיסוי GPRS בלבד), אבל אפשר לצפות שהוא ינסה להתחבר מחדש במקרה כזה.

האכזבה הגדולה ביותר הייתה מחיבור הדוא"ל. כאשר ניסיתי להשיב להודעות דוא"ל שקיבלתי, קיבלתי הודעת שגיאה משרת הדואר של נטויז'ן, לפיה relaying not allowed. על המסך הקטן (בכל זאת, זה לא פי. סי.) אי אפשר היה לקרוא את ההמשך, אותו פענחתי רק עכשיו, כאשר ניסיתי לחזור על הניסוי: please use SMTP Authentication. אני יודע שנטויז'ן לא מרשים לשלוח הודעות ממחשבים שלא נמצאים על הרשת שלהם, אבל כאשר אני כן על הרשת שלהם הם לא דורשים אימות של החשבון. חשבתי שהם הגיעו לאיזה הסדר עם החברות הסלולריות, כדי שאפשר יהיה לשלוח בלי אימות גם מהרשתות שלהן. מסתבר שטעיתי.

תוך כדי כתיבת הפוסט הזה אני גם עושה ניסויים, ומסתבר שאם מזדהים בשם וססמה, אפשר לשלוח גם לכתובות אחרות מהרשת של אורנג'. אם הייתי נתקל בבעיה גם כאשר אני שולח הודעה לעצמי, אולי הייתי מוצא לה פתרון לפני שיצאתי לשירות. בכל מקרה, גם אם הייתי עולה על זה, אין לי את הססמה של האינטרנט שלי אתי כשאני במילואים.

ככלל, פיירפוקס מתפקד היטב על מכשיר האנדרואיד שלי, לבד מזמן טעינה מעט יותר ארוך מאשר של הכרום הנייד. אני גם מוצא את הממשק שלו נוח יותר, עם הוספת סימניות בלחיצה אחת, וחיפוש בסימניות מתוך שורת הכתובת (שורת הפלא). עם זאת, הוא סובל מבעיה ממנה סבלה מוזילה בראשית דרכה על המחשב האישי: חוסר הכרה מצד האתרים. אתרים רבים, ובהם גם הפורטל הסלולרי של אורנג', לא מכירים את הדפדפן הזה, ולכן מגישים לו את הגרסה המתאימה למקרה הגרוע ביותר – מסך צר כמו של טלפון נוקיה ישן ותוכן בעיצוב פשוט יחסית. זאת בעיה שעל שולחן העבודה נפתרה רק כאשר הגענו לאחוזי שימוש משמעותיים, שחייבו את מפתחי האתרים להתייחס למוזילה ברצינות. נצטרך לחכות ולראות מתי הבעיה תיפתר גם בסמארטפונים.

בשבוע הבא אני חוזר לגדוד, לעוד חמישה ימים. אם אגלה תובנות חדשות, אמשיך לדווח.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה אנדרואיד, מילואים, סלולרי.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WP-SpamFree by Pole Position Marketing