בלב המאפליה

ביום רביעי האחרון היינו אני ועוד כמה חבר'ה מהעבודה ביום עיון במשרדי מיקרוסופט ברעננה. חוויה מעניינת בשביל מי שבא מתחום הקוד הפתוח כמוני. אבל כמו שאמרתי לחבריי, דאגתי להתחזק – רק לא מזמן תרמתי טלאי לבאגזילה, מערכת ניהול הבאגים של מוזילה (שכמובן התקנתי גם בעבודה, ביחד עם SVN לניהול גרסאות, שתי מערכות שפשוט לא היו קיימות אצלנו עד אז).

האמת שאין בכך קפיצה גדולה. העבודה שלי זה לתכנת בדוט-נט, פלטפורמת הפיתוח של מיקרוסופט, כך שממילא אני משתמש בטכנולוגיות שלהם. בגלל זה יותר נוח לי להחשיב את עצמי כחלק מקהילת הקוד הפתוח, ולא התוכנה החופשית. אין לי בעיה עקרונית עם תוכנה קיניינית, כל עוד משחקים בצורה הוגנת (משהו שמיקרוסופט לא תמיד עשתה).

ביום העיון עצמו קיבלנו הרצאה של כמה שעות על דוט-נט 3.0 ו-3.5, שהם בעיקר ספריות חדשות שנוספו לגרסה 2.0, ללא שינויים בשפה או במהדר. זה היה מלהיב ומדכא כאחד. מלהיב, כי הגרסה החדשה מאפשרת לעשות דברים מדהימים מבחינה עיצובית, ולבנות ממשקים שעד היום ראינו בעיקר בנגני מדיה. במקום ממשקים מרובעים ואחידים, אפשר ממש לצייר איזה ממשק שרוצים, בתנאי שהוא מתחבר באופן לוגי לאלגוריתם שתרצו לבצע איתו (כלומר, כדי לבצע לחיצה על כפתור, כדאי לצייר משהו שברור שצריך ללחוץ עליו, אבל הוא לא צריך להיות מרובע דווקא). הם גם נותנים כמה מחלקות חדשות שמקלות את החיים ברמה של פיתוח האלגוריתמים של התוכנה שיושבים מתחת לממשק. אבל מדכא, כי כבר התחלנו לעבוד עם גרסה 2.0, ואפילו השקענו ברכישת ערכת פקדים יותר משוכללת ויפה ממה שבא עם ה-.NET Framework, והמשמעות של מעבר לגרסה 3.0 היא זריקה לפח של חודשים של עבודה. לי נראה שנצטרך לראות לאן השוק הולך, והאם באמת רואים הרבה יישומי דוט-נט 3.0, או שאפשר לצאת גם בעוד שנתיים עם תוכנה חדשה שעדיין תיראה די דומה למה שיש היום, אבל קצת יותר מעוצבת בזכות ערכת הפקדים שרכשנו.

ולבסוף, יהיה מעניין לראות כמה זמן יקח לפרוייקט מונו לשכפל את גרסה 3.0. הייתי מהמר על 2010. לא שיש לי משהו נגדם, ואם היה לי זמן אפילו הייתי עוזר להם, אבל נראה לי שבגלל שיטת הפיתוח הסגורה של ה-Framework, הם תמיד יהיו בפיגור, ותמיד יהיו לא רלוונטיים.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה general, מחשבים,‏ עם התגים , .‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WP-SpamFree by Pole Position Marketing