שחזור מידע מדיסק דינמי

אז כמו שכתבתי קודם, הלך לי לוח האם, והטכנאי שם לי איזה לוח מעפן. אבל פה הסיפור רק התחיל. כשהחזרתי את המחשב הביתה, כמו תמיד, השארתי אותו דלוק 24/7. תוך כמה ימים הוא התחיל ליפול לי במסכים כחולים, דבר שעוד לא קרה לי קודם (לא שה-XP אף פעם לא קרס לי, אבל בפעמים הבודדות שזה קרה הוא עשה איתחול אוטומטי). זאת למרות שהוא מוגדר עדיין לבצע איתחול אוטומטי בזמן קריסה, ולא להציג מסך כחול. לאחר זמן קצר שמתי לב שבעצם הבעיה היא שכל מני פרוססים נופלים לי בצורה רנדומלית. לפעמים זו תוכנה שאני עובד איתה, לפעמים זה משהו שרץ ברקע כמו הפיירוול, ולפעמים זו חתיכה של ה-windows, ואז הוא נופל.

ניסיתי לבדוק אם הזיכרון תקול, אבל שתי בדיקות שהרצתי לא העלו אף בעיה. הגעתי למסקנה שכששמים לוח אם של חברה שאין לה אפילו אתר אינטרנט או לוגו על הקופסה שלה, כניראה שאי אפשר לצפות להרבה. אבל הדיסק, כזכור, גם אבד.

לגבי לוח האם, חיפשתי קצת, ובסוף מצאתי משהו סביר.הבעיה היא שמדובר במחשב די ישן. הייתי צריך לוח אם שיתמוך בכרטיס מסך בטכנולוגיית AGP, בזיכרון DDR 333, והדובדבן שבקצפת – מעבד בשקע 478, שכבר לא מיוצר כיום. חיפוש ב-zap וכמה חנויות שאני מכיר העלה את Foxconn 661MXPlus, לוח אם שתומך בכל אלה, אבל הולך ונעלם מהשוק, באופן טבעי.

בקבוצות דיון הציעו לי שתי תוכנות חינמיות לבדיקת הדיסק, שתיהן לא מצאו את ה-MBR. תוכנה שלישית (R-Studio) שהציעו לי עולה קצת כסף, אבל נאמר שמצאתי לנושא הכספי פתרון. בניגוד לשתיים הקודמות, האחת הזאת הצליחה לקרוא את הדיסק ולהוציא ממנו קבצים. למרבה הצער, היא הצליחה יותר עם קבצי טקסט, וגם לא תמיד. קבצים בינאריים מכל הסוגים – אודיו, וידאו, תוכנות, קבצי zip, וכו', כולם ללא יוצא מן הכלל לא שוחזרו בצורה תקינה, למעט שתי תמונות BMP שנראות כמו צללית מטושטשת של התמונה המקורית. קבצי טקסט, כולל HTML ופורמטים טקסטואליים אחרים, ברובם שוחזרו, למעט מספר קבצים ששחזורם נכשל, ונוצר קובץ מלא בג'יבריש במקומם. חלק מקבצי הטקסט העבריים הומרו לאותיות אנגליות, לפי המפתח הבא:

a ב
b ג
c ד
d ה
e ו
f ז
g ח/ן
h ט
i י
j ך
k כ
l ל
m ם
n מ
o ן/ח
p נ
q ס
r ע
s ף
t פ
u ץ
v צ
w ק
x ר
y ש
z ת
` א

למען האמת, עד שהעתקתי את הטבלה לכאן לפי סדר האלף בית לא שמתי לב שיש פה כניראה המרה של הסטה של קוד ה-ASCII של האותיות. שימו לב שהאותיות o ו-g עשויות להיות מומרות לחי"ת או נו"ן סופית, בצורה לא צפויה. כמו כן האות אל"ף עשויה להיות מומרת לתו האפוסטרוף, הנמצא משמאל למקש 1 בפינה השמאלית עליונה של המקלדת.

חוץ מהשחזור הזה, גם מצאתי על הדיסק הטוב שלי (עליו מותקנת מערכת ההפעלה) עותק גיבוי מלפני כמעט שנה של כל החומר שהיה באותו זמן, למעט דברים שהורדתי באימיול, ובטח גם כמה קבצי התקנה של תוכנות שעודכנו מאז, אבל את אלה תמיד אפשר להוריד מחדש. כן היה חסר לי מסמך וורד אחד או שניים, וקוד מקור של כמה דברים שעבדתי עליהם. את אחד מהם הספקתי למזלי להעלות ל-SVN של SourceForge, אבל לא בטוח שהשאר מגובים.

אז שיחזרתי מה שהצלחתי לשחזר, ועכשיו ניסיתי לאפס את הדיסק כדי להחזיר אליו את מה ששיחזרתי. פתחתי את Disk Management של Windows (אם אתם לא יודעים מה זה, עדיף שלא תגעו בזה) וראיתי שהדיסק נמצא במצב Unknown, Not Initialized, כמו שהוא היה מאז שחזר מהתיקון. ניסיון לבצע Initialize מתפריט ההקשר של הדיסק לא הצליח – הדיסק נשאר במריו. גם מחיקת ה-MBR בעזרת diskpart לא עזר. גם low level format בעזרת תוכנה שהורדתי מאתר היצרן, היטאצ'י אם אתם רוצים לדעת, לא שכנע את windows לאתחל את הדיסק. די מוזר, מכיוון שכל הפרמטרים מראים שהדיסק תקין מבחינה מכנית וחשמלית. כאמור, תוכנת השחזור הצליחה לקרוא ממנו, התוכנה של היטאצ'י גם מראה שהוא תקין בבדיקות הדיאגנוזה שלה, וגם windows רואה את הדיסק, גם אם לא מסכים להשתמש בו.

למזלי, הדיסק עדיין באחריות, ולמזלי השני, החנות בו קניתי אותו לא נסגרה עדיין, אבל כן עברה דירה לאיזה רחוב בקצה השני של העיר, ואני בכלל עברתי מאז לעיר אחרת. אז כשאצליח להגיע אליהם לפני שהם סוגרים את היום, אחליף את הדיסק, ואתקין את החדש ביחד עם לוח האם החדש וכרטיסי זיכרון ששדדתי ממחשב של דוד שלי, כשהחלפתי לו לוח אם שנשרף (הי, צריך להתאמן על מישהו לא?). לוח האם החדש שהתקנתי לו כבר לא תומך בזכרונות DDR, אלא רק DDR2, אז לקחתי את הישנים וקניתי לו חדשים.

אני מקווה שבסוף הסיפור הזה יהיה לי שוב מחשב עובד.

לקח: לעולם אל תשתמש בדיסק דינמי, אלא אם כן יש לך סיבה ממש ממש טובה.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה general, מחשבים.‏ קישור ישיר לפוסט.

4 תגובות על שחזור מידע מדיסק דינמי

 1. מאת Tomer Cohen‏:

  מוכרת לי הטבלה הזו. אולי זה קידוד 7 ביט סטנדרטי?

 2. מאת צחי‏:

  אולי. איך מקודדים עברית ב-7 ביט?

 3. מאת אהוד‏:

  מאמר מעניין

  אך גם במקרים כגון אלו ניתן לשחזר את המידע בהצלחה רבה

  אהוד

  http://restor.co.il

 4. מאת צחי‏:

  אני מניח שחברות מקצועיות יצליחו יותר מתוכנה שהורדתי מהאינטרנט, אבל המידע שם לא היה חשוב מספיק כדי לשלם על זה כסף. רק קבצים פרטיים, וזמן מבוזבז.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WP-SpamFree by Pole Position Marketing