עדכנתי ל-Windows 8.1

יש לי מחשב די ישן, שנקנה ב-2012. עד היום הוא עבד עם Windows 7, שעבד לי די טוב, גם כאשר שאר העולם התקדם ל-Windows 10. אלא ש-7 מתקרבת לסוף חייה, והתמיכה בה תסתיים בינואר 2020. המשמעות היא שמיקרוסופט לא תתקן יותר באגים או פרצות אבטחה במערכת הזאת, ודי מהר גם עדכוני תוכנות אחרות יפסיקו לתמוך בה. אבל לא רציתי לקנות מחשב חדש, כי זה בכל זאת מחשב די חזק (Core i7 דור 3), שעובד היטב. מה גם שבניגוד לעבר, מיקרוסופט הפסיקה להעלות את דרישות החומרה מגרסה לגרסה של Windows, ואת Windows 10 אפשר להריץ גם על חומרה חלשה יחסית.

אז למה לא עדכנתי כבר ל-Windows 10? אז זהו, שניסיתי. לשמחתי היה לי דיסק עדכון שצרבתי כאשר Windows 10 יצא לשוק ב-2015. כזכור, בשנה הראשונה מיקרוסופט הציעה אותו כשדרוג חינם לכל מחשב Windows 7 ומעלה. אז במקום לשדרג, צרבתי על דיסק, ושמרתי למועד נוח. לאחר שהשתמשתי בו כדי להתקין את Windows 10 במחשב שלי, קרו שני דברים. האחד, גיליתי שתוכנת הניהול של מערך ה-RAID שלי לא נתמכת ב-Windows 10 עבור לוח האם העתיק שלי (צ'יפסט H77), ואינטל תומכת בו רק עד Windows 8.1. אז תוכנת ההתקנה של Windows הסירה אותו, ונשארתי עם סוג של BIOS, מן מסך טקסטואלי שאפשר להיכנס אליו לפני טעינת Windows כדי לנהל את המערך.

אבל הבעיה הגדולה יותר שקרתה, היא שאחד הדיסקים הקשיחים במערך ה-RAID קרס, כנראה כתוצאה משילוב של גילו המתקדם ועומס הפעילות שדרש תהליך ההתקנה. כאן התגלתה גדולתו של RAID, משום שלמרות הקריסה, לא היה אובדן מידע, ויכולתי להמשיך לעבוד עד שאמצא דיסק חליפי.

הבנתי שכנראה Windows 10 קצת גדול על הקשיש הזה, והחלטתי להתקדם בנתיב חלופי. Windows 8.1 עדיין נתמכת עד 2023 בערך, אז חשבתי שנתקין אותה, ואם המחשב הזה יחזיק 10 או 11 שנה, זה יהיה הישג יפה. אם פעם היה צריך לקנות מחשב חדש כל שנתיים או שלוש, בזמן האחרון חייו של מחשב ממוצע התארכו, וכתוצאה מכך מכירות המחשבים האישיים צנחו. המחשב הקודם שלי, שהיה פנטיום כלשהו, החזיק 7 שנים.

כאשר Windows 8 (לא 8.1) יצא, בערך בשנת 2012, מיקרוסופט עשתה מבצע: 15$ בלבד לעותק למי שקנה Windows 7 בחצי השנה האחרונה לפני שהוא יצא. מכיוון שעמדתי בתנאי, קניתי עותק, מתוך כוונה להשתמש בו בעתיד. אז לאחר ששיחזרתי את המחשב בחזרה ל-Windows 7 מגיבוי, השתמשתי בדיסק הזה כדי להתקין את Windows 8. גם גרסה זו כבר הגיעה לסוף חייה, ואינה נתמכת יותר. עם זאת, העדכונים שיצאו לה עדיין זמינים, והתקנתי את כל 160 העדכונים, בבלוקים של 10-15, תהליך שלקח כמה ימים. זאת מכיוון שהתקנה של כל העדכונים ביחד נכשלה שוב ושוב, וגם כאשר מתקינים 15 עדכונים ביחד, 2-3 מתוכם בדר"כ נכשלים. בסיום התהליך הזה, אפשר להתקין את העדכון לגרסה 8.1 מתוך חנות האפליקציות של Windows, כמובן לא לפני גיבוי מלא למקרה תקלה.

בשולי הדברים, הזכרתי קודם שהייתי צריך למצוא דיסק חליפי לדיסק שקרס. בדר"כ מומלץ שמערך RAID יהיה מורכב מדיסקים זהים, כדי לאפשר שיקוף מלא ומדוייק של הנתונים בין שני הדיסקים. אלא שכאמור, מדובר במחשב בן 7 שנים, הדיסקים האלה כבר לא מיוצרים, ולא רק זאת, אלא שהיטאצ'י, יצרנית הדיסקים האלה, מכרה את עסקי הדיסקים שלה לווסטרן דיגיטל. מה גם שאף אחד כבר לא מייצר דיסקים של חצי טרבייט, והדיסקים הקטנים ביותר שאפשר לקנות ברוב החנויות היום מתחילים בטרה אחד. מצאתי אמנם שתי חנויות שעדיין הציעו את הדגם הזה באתרים שלהם, אך טלפון לחנות הבהיר שמדובר בטעות. בצר לי, פניתי למקורות זרים, והצלחתי למצוא כמה ספקים באמזון שעדיין מוכרים את הדגם הישן הזה, חלקם אפילו במצב חדש. כמה השוואות מחירים, הזמנה, והדיסק הגיע תוך כשלושה שבועות.

מה זה RAID?

RAID הוא מערך דיסקים קשיחים, אשר מחוברים לוגית באופן שלמשתמש הם נראים ככונן אחד בלבד (כונן C בד"כ). במחשב אישי מקובל להשתמש, אם בכלל, באחד הסוגים הבאים:

RAID 0: זהו מערך בו שני הדיסקים מחוברים כדיסק רציף אחד שנפחו הוא סך הנפח של שני הדיסקים הפיזיים. היתרון של מערך זה הוא המהירות: קובץ עשוי להיות מחולק על שני הדיסקים הפיזיים, ולכן ניתן לקרוא אותו במקביל משני הדיסקים, וכך לשפר ביצועים. החיסרון הוא שבמקרה קריסה של אחד הדיסקים, המערך כולו קורס, משום שעל הדיסק התקין שנותר קיימים חלקי קבצים שהחצי השני שלהם נעלם.

RAID 1: זה המערך בו אני משתמש. זהו מערך בו שני הדיסקים הפיזיים מהווים שיקוף אחד של השני, ומכילים בדיוק אותם נתונים. במערך זה מקבלים יתרון מהירות דומה, משום שניתן לקרוא חלקי קובץ שונים במקביל משני הדיסקים הפיזיים. אך בנוסף, מקבלים יתרון של יתירות הנתונים: מכיוון ששני הדיסקים מכילים אותם נתונים, קריסה של אחד הדיסקים לא מביאה לאובדן נתונים, משום שהם עדיין קיימים על הדיסק הקיים. כל מה שצריך זה להחליף את הדיסק התקול בדיסק חדש, והמערך משכפל מחדש את הנתונים מתוך הדיסק התקין. אך כמובן שזה לא תחליף לגיבוי. תקלות חומרה הן לא הסיבה היחידה לאובדן נתונים, וכיום נפוצים מקרים של תוכנות כופר, המצפינות את כל הקבצים במחשב, ומפעיל התוכנה משחרר את ההצפנה רק בתמורה לכופר כספי. פתרון למצב כזה יכול להיות שחזור של הנתונים מתוך גיבוי חיצוני.

ישנם מערכים מורכבים יותר של RAID, שמשמשים בשרתי קבצים יעודייים. עוד על RAID בויקיפדיה.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה general.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WP-SpamFree by Pole Position Marketing