מלחמת העולם Z (הסרט)

כותרת הפוסט הזה היא "מלחמת העולם Z (הסרט)", כדי להבחין בין הסרט לבין ספר באותו שם, עליו הסרט לכאורה מבוסס. השבוע ראיתי את הסרט, ולפני מספר שבועות קראתי (שוב) את הספר, כדי לרענן את זכרוני, ואני יכול לומר בביטחון שיש בערך שתי נקודות השקה בין עלילת הספר לעלילת הסרט: ישראל, וספינת הפיקוד של האו"ם. מלבד זאת, מדובר בשתי עלילות שונות לחלוטין, שמתרחשות במקומות שונים לחלוטין, ואפילו הזומבים שונים לחלוטין.

לפני שאתם ממשיכים: אזהרה: אם עוד לא קראתם את הספר, או ראיתם את הסרט, הפוסט הזה עשוי להכיל ספויילרים.

הנה כמה נקודות בולטות שעולות בזכרוני:

  • הספר נכתב מנקודת ראותו של חוקר, אשר נשלח על ידי האו"ם 10 שנים לאחר תום המלחמה, כדי לכתוב דו"ח היסטורי מפורט על מאורעות המלחמה. אנחנו יודעים מעט מאוד על המספר, מלבד זאת שהוא עובד האו"ם. בסרט, החוקר נשלח בעיצומה של המלחמה, כדי למצוא את מקור המגפה ואולי גם פתרון. אנחנו גם יודעים שיש לו אישה ושני ילדים, ואת עיר מגוריו, ואיפה תפסה אותו המלחמה.
  • בספר, הפתרון למגפה הוא פשוט: נשק, והרבה. לכן זאת היתה מלחמה. גרזנים, אלות, לומים, ובשלב מסויים גם נשק חם בצורת רובים חצי אוטומטיים ותורת לחימה מסודרת, אשר הצליחה להביא להכחדת הזומבים באלפים. בסרט, מדינות מסויימות משתמשות בנשק כבד ושלל שיטות, בעוד הגיבור מוצא פיתרון מעולם הלוחמה הביולוגית.
  • בספר, מדינת ישראל היא היחידה המצליחה לעמוד בפני גלי הזומבים, בעוד מלחמת אזרחים קצרה פורצת בתוכה עקב החלטת הממשלה להכניס אל הארץ כל ערביי הסביבה שעוד שרדו. בסרט, חומות ההגנה שבנתה ישראל נפרצות על ידי הזומבים בעוד ערבים ויהודים שרים ביחד שירים. בסרט גם הגיבור מסתובב בירושלים עם סוכן המוסד וומברנד תוך כדי המלחמה, בעוד בספר המספר פוגש אותו לראיון, כאמור, 10 שנים לאחר תום המלחמה.
  • בספר המגפה פורצת ככל שאפשר להבין בסין או מרכז אסיה. בסרט, אולי משיקולים מסחריים, לא ברור בדיוק איפה היא פורצת. אולי בדרום קוריאה, אולי בהודו.
  • בספר, אזרחי צפון קוריאה נעלמו באופן מסתורי, וגם בעת הכנת הדו"ח לא ידוע מה עלה בגורלם ואין איש המעוניין להיכנס אל המדינה המסוגרת כדי לברר, מחשש למה שיפגוש שם. בסרט, נאמר לנו ששיניהם של כל אזרחי  צפון קוריאה נעקרו על ידי הממשלה, כדי למנוע נשיכה.
  • הזומבים בספר הם יצורים איטיים וגמלוניים, שאמנם אם הם יצליחו לכתר אותך אתה תהיה בצרה צרורה, אבל חוץ מזה קל מאוד לברוח מהם, כפי שמעיד אדם הרתוק לכיסא גלגלים, שאומר שאפילו הוא יכול לברוח מהם אם צריך. בסרט, הזומבים רצים כמו משוגעים וצריך להיות בכושר ממש טוב כדי להימלט מהם.
  • ככלל, הספר מגולל עלילה רחבת יריעה, המתנהלת בארבע יבשות ולאורך מספר שנים, מאז הסימנים הראשונים למגיפה ועד לניצחון הסופי. הסרט, לעומת זאת, מסתפק בשבוע אחד, בערך, בחייו של שליח האו"ם, בו הספיק לדלג בין שלוש מדינות.

כל זאת לא אומר שזה לא סרט טוב. זה סרט פעולה מותח וקצת מפחיד, שבהחלט ישאיר אותך צמוד למסך במשך כל השעתיים וקצת שלו. אבל הוא לא קשור לספר בכלום. אני ממליץ בחום לחפש את הספר בחנות הספרים החביבה עליכם, זה ספר מרתק.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה scifi,‏ עם התגים , .‏ קישור ישיר לפוסט.

תגובה אחת על מלחמת העולם Z (הסרט)

  1. מאת אלון פיאדה‏:

    הספר טוב הרבה יותר… הקשר בין הספר לסרט מסתכם בשם בלבד – וחבל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WP-SpamFree by Pole Position Marketing