סקירה: תוכנות דואר אלקטרוני

לפני כשלושה שבועות קרס לי הדיסק הקשיח (דווקא סיגייט, שאני יחסית סומך עליהם. לפני 17 שנה היה לי דיסק 20MB שלהם), ולקח איתו את לוח האם. אחרי שהתאוששתי מהמכה הכספית (לשמחתי כמעט כל הקבצים, למעט ארכיון הדואר האלקטרוני, היו על הדיסק השני) והתקנתי שוב את כל התוכנות שזכרתי שהיו לי, והתקנתי הפצת לינוקס יותר חדשה מהמנדרייק העתיק שהיה לי ושלא טרחתי לעדכן כי הוא לא התחבר לאינטרנט (אובונטו 7.04, ידידותי למדי, אם כי גם כן עוד לא הצלחתי לחבר לאינטרנט), החלטתי לבחור תוכנת דואר חדשה. כבר שנים רבות אני משתמש ב-Pegasus Mail, תוכנה רבת תכונות, יותר ממה שהמשתמש הממוצע יצטרך. היא אפילו יודעת לקרוא ולכתוב בעברית. אך יש לה שני חסרונות: הגרסה בה השתמשתי עד כה, לא תמכה ביוניקוד, כך שכל פעם שקיבלתי הודעה מקודדת ביוניקוד, הייתי צריך לשמור אותה לקובץ ולפתוח אותה בנוטפאד. וכאשר עניתי להודעות שקודדו ביוניקוד, הציטוט של ההודעה המקורית היה בג'יבריש. החיסרון השני הוא שבגרסה המעודכנת יותר, שבה יש תמיכה ביוניקוד, לא ניתן להשתמש במערכת עם תמיכה עברית. בהגדרות השפה של Windows ניתן להגדיר שתוכנות שהמחרוזות של הממשק שלהן אינן ביוניקוד, יוצגו בקידוד עברי. כאשר עושים זאת, זה מבלבל לגמרי את פגסוס, וסדר המילים בהודעות, גם הודעות באנגלית, משתבש. כך שכדי להשתמש בגרסה האחרונה אני צריך להגדיר שתוכנות שאינן מקודדות ביוניקוד יוצגו באנגלית, מה שמונע ממני להשתמש בחלק מהתוכנות העבריות שיש לי (תוכנות מוזילה מקודדות ביוניקוד, כך שאין איתן בעיה).

לכן החלטתי לעשות סקר שוק מעודכן בשוק תוכנות הדואר האלקטרוני. אני צריך כמה תכונות עיקריות בתוכנת הדואר שלי, שאולי לא הכי חשובות לכל אחד, אך פגסוס סיפקה את כולן: מסננים חזקים למיון הודעות, אפשרות ליותר מחתימה אחת, טיפול בהודעות דואר על שרת הדואר לפני הורדתן (כלומר, הורדת כותרות ההודעות בלבד, והחלטה מה להוריד, מה למחוק בלי להוריד, מה להוריד ואז למחוק, ומה להשאיר) ותבניות חזקות. כמובן שבלי תמיכה ב-HTML בכתיבה וקריאה, אין מה לדבר. עם מסנן זבל אני מסתדר, בעזרת SpamBayes, שרת דואר מתווך שמותקן על המחשב ומסנן את הדואר לפני שהוא מגיע אליך, בעזרת מערכת באייסיאנית לומדת. חיפשתי תוכנות ב-Downlod.com, בגוגל, ובקטגוריית לקוחות הדואר של SourceForge.net.

תחילה, אחסוך לכם את הטרחה בבדיקת תוכנות שלא תומכות בעברית. מסתבר שיש מעט תוכנות שניתן לכתוב בהן בעברית באופן מעשי. כך שעל התוכנות הבאות אפשר לוותר מראש:

 • Courier – עברית ויזואלית בלבד, אם אתם רוצים ללמוד לכתוב ברוורס
 • MailClad – תוכנה די מוזרה, עם עיצוב בהשראה סאדו-מזוכיסטית, ובכל מקרה, עם בעיות קשות של סידור הפקדים על החלון.
 • Columba – לקוח דואר כתוב בג'אווה, נעים מאוד למראה, ויכול להיות שהוא יתאים להרבה אנשים. למרבה הצער, לא ניתן לכתוב בו מימין לשמאל.
 • The Bat! – נדמה לי שיש הרבה שמשתמשים בה, אבל כניראה לא בישראל. ניתן לקבוע קידוד עברי ויזואלי, אבל כיוון הכתיבה נשאר משמאל לימין.
 • LCARS Mail – אין ספק שזו תוכנת הדואר המשעשעת ביותר בה נתקלתי. הממשק נלקח ישירות מקונסולות המחשב של ספינת החלל אנטרפרייז NCC-1701-D, כולל הכפתורים הגדולים והצבעוניים והצפצופים. למרבה הצער, היא מאפשרת כתיבה בעברית ויזואלית בלבד.
 • si.Mail – תוכנה נחמדה, נעימה למראה, אבל לא תומכת בכתיבה מימין לשמאל, ולא ראיתי אפשרות לשלוט על הקידוד בכלל, אם כי אפשר לכתוב בעברית (לא ברור באיזו צורה זה יגיע לצד השני ללא קידוד מתאים). יש לה תכונה אחת מעניינת, והיא שהתוכנה נפתחת אל תיקייה אחת בלבד, ולא מתפזרת ברחבי המערכת. זה הופך אותה למתאימה במיוחד לדיסק און קי.
 • KomaMail – התוכנה נכנסה לקומה וקפאה כאשר ניסיתי לכתוב בעברית.
 • PocoMail – לא ניתן לכתוב מימין לשמאל, ונראה שגם הודעות נכנסות בעברית מוצגות משמאל לימין. אך התוכנה כן תומכת בניהול הודעות על השרת.
 • NetMail – קידוד עברית ויזואלית בלבד, וחלשה מאוד מכל בחינה אחרת.
 • AK-Mail – ההפעלה הראשונה נפתחת במסך המסיר כל אחריות לפיצוצים אטומיים שיצאו מהמחשב שלך בעקבות השימוש בתוכנה, ודורש להקליד את המילים I AGREE כדי להמשיך. עצרתי פה.
 • Becki! – תומכת במספר קידודים מוגבל, עברית אינו אחד מהם. גם לא ניתן לכתוב מימין לשמאל

נשארנו עם האופציות הבאות:

Thunderbird

רבות כבר נאמר על התוכנה הזאת. באופן כללי די טובה, ועם תוסף BiDi Mail UI יודעת גם לכתוב מימין לשמאל. יש לה גם מערכת מסננים חזקה, ופה בערך נגמרת היכולת שלה לענות לדרישות שהזכרתי. היא מאפשרת חתימה אחת לכל חשבון, יש לה מערכת תבניות חלשה עד לא קיימת: תבנית היא למעשה הודעה שמורה, שניתן לשלוח שוב ושוב. לא ניתן להכניס פרמטרים לתבנית כדי לשנות את התוכן באופן אוטומטי. לא
ניתן לטפל בצורה אפקטיבית בהודעות על השרת. ניתן אמנם להוריד את כותרות ההודעות, ולהגדיר שהודעות על השרת ימחקו כאשר הן נמחקות מתיבת הדואר הנכנס, אבל אז אי אפשר למחוק הודעות שהורדו באופן מקומי, תוך השארת עותק על השרת. עם ההרחבה Quicktext אפשר לחפות במידת מה על היעדר החתימות המרובות והתבניות, אבל לי זה לא מספיק.

שמחתי לגלות את ההרחבה ThunderBayes, המספקת ממשק מתוכנת הדואר עם SpamBayes שהזכרתי בהתחלה, בעזרת כפתור פשוט המאפשר לסמן הודעה כספאם או האם, וההודעה נשלחת אל SpamBayes באופן אוטומטי ללמידה. יש ל-Thunderbird גם מסנן ספאם פנימי הפועל על אותו עיקרון, אבל מי שמעדיף את SpamBayes מסיבה זו או אחרת ישמח לראות את ההרחבה הזאת.

Sylpheed

תוכנת דואל מבוססת GTK ל-Windows. כתוצאה מכך, היא סובלת מההתנהגות המוזרה של GTK בעברית – כיוון הפסקה נקבע לפי כיוון השפה של האות הראשונה, ולא ניתן לשלוט על הכיוון ידנית. בנוסף, לא ראיתי דרך לכתוב דואר מעוצב ב-HTML, אם כי התוכנה מאפשרת לקודד את הטקסט בקידודים העבריים הנפוצים – עברית לוגית (הנפוץ) וויזואלית. ניתן לשנות את כיוון הכתיבה לימין־לשמאל בעזרת הצירוף המוכר של Ctrl+Shift שמאלי. משום מה, התוכנה גם היתה מיושרת לימין אצלי, למרות שהממשק עדיין היה באנגלית, חוץ מכמה כפתורים פה ושם. מערכת המסננים נוחה למדי, ודומה לזאת של תנדרבירד. לא ראיתי אפשרות לטפל בדואר על השרת, או תמיכה בחתימות מרובות. יש לה תמיכה בתבניות, אך לא בדקתי זאת לעומק.

Mulberry

מדובר בתוכנה שלא ברור לי כיצד שרדה עד כה. הבעיה העיקרית שלה מבחינתי היא איטיות, וחוסר שימוש בתהליך רקע (thread נפרד, למי שזה אומר לו משהו) להורדת הודעות. התוצאה של זה היא שהתוכנה קופאת ולא מגיבה בעת הורדת הודעות, עד שהיא מסיימת. מעט מחשבה היתה יכולה להעביר תהליך כזה לרקע, כך שהיה אפשר להמשיך לעבוד, או לפחות לקבל תגובה כלשהי. לגבי עברית, אפשר לכתוב בעברית, אבל לא מצאתי אפשרות לקידוד עברי, או קידוד כלשהו. אני גם לא יודע אם בכתיבת הודעה מעוצבת, ההודעה תגיע ליעדה עם הגדרת הכיווניות הנכונה, למרות שבעת העריכה זה נראה בסדר.

Codename MyOE.net

מדובר בתוכנה שאמורה להיות דומה מאוד לאאוטלוק אקספרס, ואשר נמצאת בשלבי פיתוח ראשוניים. היא מסקרנת במיוחד (אותי לפחות) משום שהיא כתובה בעזרת טכנולוגיית דוט-נט של מיקרוסופט, שאני מוצא אותה כפלטפורמת פיתוח נוחה מאוד. בכל אופן, העותק שלי לא הצליח להגיע למצב שאפשר לכתוב הודעה כלשהי לפני שהוא קרס. אבל למי שמתעניין בפיתוח בדוט נט, זה בהחלט משהו שכדאי לעקוב אחריו, או אפילו לעזור בפיתוח שלו.

WikMail

התוכנה הזאת, לראשונה, ענתה כמעט על כל דרישותי. הבעיה העיקרית איתה היא מערכת מסננים די חלשה, שמאפשרת לבצע מספר מוגבל של פעולות על הודעות העונות לקריטריון הסינון – לסמן כספאם, לסמן בצבע, למחוק, ודברים דומים. לא ניתן למיין הודעות לתיקיות, או לבחור כותר מותאם אישית של ההודעה (שימושי לעבודה מול SpamBayes, שמוסיף כותרים המסמנים הודעות זבל). עם זאת, ניתן במנגנון נפרד למיין הודעות לתיקיות על פי כתובת השולח, כולל לתיקיית האשפה. אפשר לשמור הודעה כתבנית, אך לא מצאתי איך משתמשים בתבנית הזאת אחר כך. לעומת זאת, יש אפשרות ליצור עיצובים מוכנים (stationary). יש לתוכנה אפשרות לשמור מספר חתימות, ולבחור חתימה בזמן כתיבת ההודעה. היא כותבת עברית, ותומכת בכתיבה מימין לשמאל (רק עם הצירוף Ctrl+Shift ימני) וקידוד עברי לוגי. מכיוון שאני משתמש בהפרדת מסך של 120DPI על מסך שהוא לא בדיוק כזה, כדי להגדיל קצת את הגרפיקה של המערכת, שדה העותק הנסתר מוסתר בעצמו, ולא נגיש. לא לציין כתובת לדואר חוזר (reply to) בנפרד מהכתובת של עצמך. באג אחד שנתקלתי בו הוא שכאשר שומרים טיוטת הודעה, מקבלים הודעה של Windows שהתוכנה ניסתה לכתוב למקום אסור בזיכרון המחשב, אבל חוץ מזה ההודעה נשמרת. מי שזה מעניין אותו, יכול להשתמש בה גם כבודק דואר – התוכנה יכולה להישאר במגש המערכת, וצורכת קצת יותר משני מ"ב זיכרון. כרגע, התוכנה הזאת נראית לי ההימור הכי טוב.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה general, מחשבים,‏ עם התגים , .‏ קישור ישיר לפוסט.

3 תגובות על סקירה: תוכנות דואר אלקטרוני

 1. מאת Tomer Cohen‏:

  למה לא בדקת את אאוטלוק, אאוטלוק אקספרס, אבולשן ואפילו את סימנקי מייל?

 2. מאת צחי‏:

  אאוטלוק/אקספרס הם סכנה בטיחותית. אאוטלוק (ואבולושן לצורך העניין) הן הרבה יותר ממה שאני צריך. אני לא צריך יומן פגישות או התממשקות לאקסצ'יינג'. חוץ מזה שרק עכשיו הורדתי (בעבודה) את אבולושן לוינדוז, וחוץ מזה שזה יציקה של 63 מגה לפני התקנה, גרסת הוינדוז אינה רשמית. וסימנקי מייל דומה בתכונותיו לת'נדרבירד, חוץ מזה שעושים עבורו פחות הרחבות.

 3. מאת צבי‏:

  לרגל ארוע טרגי משפחתי אניזקוק להורת כל התכתובות בדאר
  YAHOO ו outlook express לדיסק און קיץ
  האם אוכל להשתמש בזה בכל מחשב בכל מקום?
  וכיצד לעשות ששום דבר לא יאבד.
  תודה על ההדרכה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing