נתלה באילנות גבוהים

אתמול פירסם חה"כ אריה אלדד (לא נראה היטב במוזילה) מאמר במוסף 24 שעות של ידיעות אחרונות, בו הצדיק את קריאתו למרי אזרחי כנגד הממשלה על מנת להתנגד להתנתקות.

תחילה, מוזר הדבר בעיני שחבר פרלמנט קורא למרי נגד המדינה שהוא חבר במוסדות השלטון שלה. אם הוא חושב שהמדינה לא ראויה לשלוט על אזרחיה, ויש למרוד בה, מדוע הוא משתתף במוסדות השלטון? שיתפטר!

במאמר, ח"כ אלדד מצטט את "האמנה החברתית" של ז'אן ז'אק רוּסוֹ, באומרו שדרכו היחידה של המיעוט להגן על זכויותיו מול דיקטטורה של הרוב היא באמצעות מרי אזרחי בלתי אלים, והוא מביא כדוגמה את מהטמה גנדי ומרטין לותר קינג האמריקאי.

מהטמה גנדי לא השתייך למיעוט, או בכל אופן, לא ייצג מיעוט. הוא ייצג את אוכלוסיית הודו כולה, למעט המיעוט הבריטי הזעיר ששלט בה. הטיעון נפל.

מרטין לותר קינג הצליח לסחוף אחריו, חוץ מאשר את האוכלוסיה השחורה, גם לא מעט לבנים שהבינו את חוסר הצדק ששרר בארה"ב באותה תקופה, ותמכו בו. ללא עזרתם, וללא סחיפת רוב הציבור האמריקאי אחריו, הוא לא היה מצליח, משום שארה"ב היא דמוקרטיה, וללא תמיכת הרוב, ורוב הנציגים, לא ניתן לשנות חוקים. מכיוון שעד כה לא הצליחו המתנחלים לשכנע את רוב העם בישראל בצדקתם, אולי העמדה שלהם לא כל כך מוסרית.

אלדד טוען ש"חוקי ההתנתקות הם גזעניים ובלתי מוסריים, באשר הם פוגעים בזכויות היסוד של המגורשים". אלדד שוכח בנוחיות את זכויות היסוד של עוד בערך מיליון אנשים אחרים, שכניהם של אותם מתנחלים, שחייהם מוגבלים על ידי ישובי גוש קטיף. גוש קטיף, המחזיק בערך 10% מאוכלוסיית עזה, מחזיק בערך ב-30% משטחה. כדי לקיים אותו, חופש התנועה של שאר תושבי הרצועה מוגבל והם נדרשים לעמוד זמן רב במחסומים כדי להבטיח את המעבר הבטוח של תושבי הגוש. אמנם, ההסדרים האלה נקבעו לאחר התקפות פלסטיניות על היהודים, אבל גם אם נתעלם מכך, לא ניתן לחשוב על המשך המצב הנוכחי, בו מיעוט מתושבי עזה, היהודים, שולטים על מרבית משאביה. לו היו המתנחלים מיעוט מדוכא, כמו השחורים בתחילת המאה העשרים בארה"ב, סביר שהיה מצליח לשכנע את העם בצדקתו. אך מאז עלות הליכוד לשלטון, ינקו המתנחלים מעטיניו, נהנו מחסדיו והגנתו, ובחסותו פגעו שוב ושוב ברכושם הפרטי והציבורי של פלסטינים. אף אם במקרים רבים היו אלו מעשי יחידים, העובדה שהממשלה נהגה בהם בכפפות משי ולעיתים רחוקות הענישה אותם, יצרה לציבור הזה תדמית שלילית, של אנשים כוחניים, ולא מי שראויים לפתוח במרי אזרחי.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה general, politics,‏ עם התגים .‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing