מירי רגב, השרה למניעת התרבות

בנאומה בפתיחת פסטיבל ישראל, הדגימה שוב שרת התרבות, מירי רגב, את חוסר הבנתה בתרבות, אמנות ודמוקרטיה.

באותה נשימה, היא אומרת ש"אוי לנו אם שלטון יאסור על אמנות שאיננה תואמת את השקפותיו", וש"היא דוגלת בחופש המימון של המדינה". הרי במדינה קטנה כמו ישראל, ללא מימון, לא תהיה תרבות. ללא מימון רבים מהסרטים הישראליים, שאנו כה גאים בהם, לא היו באים לעולם.

ומה זה חופש המימון? באיזה דמוקרטיה יש חופש מימון? באיזה הגות פילוסופית נמנה חופש המימון, לצד חופש הדיבור, ההתאגדות, הזכות למשפט הוגן, הזכות לבחור ולהיבחר, ושאר חירויות דמוקרטיות? היא מתכוונת "לקדם את העניין עם היועץ המשפטי לממשלה בימים הקרובים". אני באמת מקווה ומאמין שהיועמ"ש יסביר לה שהיא מנסה לפגוע בחירות דמוקרטית בסיסית – חופש הביטוי.

האמנם אנחנו יודעים לעשות את ההבחנה בין עירום בציור, פסל, או סרט, לבין עירום על הבמה? אני לא יודע לעשות את ההבחנה הזאת. כל אלה הן אמנויות, ובכולן יכול האמן, אם ירצה, להשתמש בעירום אנושי, ואת כולן יכולים הצופים לראות, אם ירצו, או לא לראות, אם לא ירצו.

באמת, מירי רגב? האכילה מעץ הדעת? אני מקווה שזה מטפורי, ואת לא באמת מאמינה למיתולוגיה הזאת. ולידיעתך העירום המלא מקובל במספר חברות אנושיות, אף אם פרימיטיביות. בנוסף, רבים גם בחברה המערבית מעדיפים להסתובב עירומים מדי פעם, במקומות שהוגדרו לכך.

עכשיו יש פה שיא חדש. היא משווה בין עירום אמנותי על במה, לבין מעשים מגונים בפומבי. אין גבול לטיפשות האנושית. מי שלא רוצה לראות עירום על הבמה, שלא יצפה.

"יש לי חלום", היא אומרת, משל היתה מרטין לותר קינג. אין רחוק יותר מאשר המרחק בינה לבין ד"ר קינג. בעוד קינג היה לוחם למען זכויות אדם, נראה שרגב שמה לה למטרה להילחם בזכויות האדם.

אז היא לא נגד המופעים, אלא רק לא רוצה לממן אותם. היא לא מבינה שבמדינה קטנה כמו ישראל, בה לעתים קרובות אין די קהל כדי לממן כל יצירה תרבותית רק מכספי כרטיסים, חוסר מימון ממשלתי פירושו המעשי ביטול מופע? אגב, בהקשר זה אמר מנכ"ל הפסטיבל בראיון לרשת ב' אתמול בערב (לא מוצא כרגע את הקישור) שהמכתב ששלחה לו רגב, לפיו היא לא תממן את שני המופעים המדוברים, חסר שחר. אין שום סעיף בחוק שמאפשר לה לממן מופע אחד ולא לממן מופע אחר. ולכן אין לו שום דבר מעשי לעשות עם המכתב הזה.

אם למישהו יש וידאו טוב יותר של הנאום המלא, אשמח להשתמש בו.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה politics, ליכוד,‏ עם התגים , .‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing